'' !!.. By Mustafa ..!! ''
Mehaba.. HOŞGELDİN Web Sitemi Ziyaret Ettigin İçin Teşekkür Ederim. Lütfen ''Kayıt ol''Butonuna Tıkla Ve Üye ol .Zaten Üyeyim Diyosan ''Giriş Yap'' Butonuna Tıkla. İYİ ZAMAN GEÇİRMEN DİLEGİYLE.. Üye Olmadan Çıkma Smile)

'' !!.. By Mustafa ..!! ''

'' !!.. BİLİYORSAN PAYLAŞ , BİLMİYORSAN SOR..!!
 
AnasayfaAnasayfa  kapıkapı  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Macintosh işletim sistemi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin

Admin

Erkek Akrep Ejderha
'' Mesaj Sayım '' : 208
'' Doğum tarihi '' : 04/11/88
'' Kayıt tarihi '' : 11/01/10
'' Yaş '' : 30
'' Ben Nereden Geldim : Antalya

MesajKonu: Macintosh işletim sistemi   C.tesi Mayıs 01, 2010 7:08 pm


Mac OS X NEDİR ? Mac OS X Snow Leopard 10.6 (İso cd dosyası )

Mac OS X NEDİR ?


Mac OS X Macintosh işletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve Apple tarafından Macintosh bilgisayarları için tasarlanmış bir işletim sistemidir.

Mac OS X aslen BSD ve Mach mikroçekirdeği üzerine kurulu, açık kaynak bir işletim sistemi olan Darwin'e dayanır. Apple bu sistemi kendi amaçlarına göre geliştirdikten sonra Mac OS X kullanıcı arabirimi olarak Aqua'yı geliştirmiştir. Sistemin çekirdeği ve bazı bileşenleri açık kaynak olmasına rağmen, çoğu bileşeni açık kaynak değildir.
Mac OS X Server ise her ne kadar mimari olarak masaüstü Mac OS X ile aynı olsa da, Apple sunucuları için hazırlanmış ayrı bir işletim sistemidir. Mac OS X'ten farklı olarak gelişmiş yönetim araçları içerir.

TARİHÇESİ


Mac işletim sisteminin onuncu sürümü olmasına rağmen, Mac OS X'in gelişimi çoğu alanda kla*** Mac OS'ten bağımsızdır. Sistemin altyapısını NeXTSTEP'ten alınmış ve daha sonra Darwin adı altında açık kaynak olarak sunulmuş Mach mikroçekirdeği ve BSD oluşturur. Bu sebepten dolayı Mac OS X Unix tabanlı bir işletim sistemidir.

1985 yılında Apple "yeni nesil" bir işletim sistemi yaratmak için kolları sıvamıştı (bakınız: Taligent ve Copland). Başarısızlıkla sonuçlanan girişimden sonra NeXT'in işletim sistemi —o zamanki adıyla OPENSTEP— yeni Mac işletim sisteminin temeli olarak kararlaştırılmıştı. Bu kararı takiben NeXT Apple tarafından alındı ve Steve Jobs Apple'a geri dönmüş oldu.
Jobs geri döndükten kısa bir süre sonra şirket başkanlığını geri aldı ve yeni işletim sistemi üzerindeki çalışmaları yoğunlaştırdı. OPENSTEP'i yavaş yavaş geliştirerek Mac OS X yapmayı amaç edinen bu projeye Rhapsody adı verildi. sh bilgisayarlarındaki donanım zorlukları, nesne tabanlı yeni bir yazılım mimarisi ve bazı ticari konulardaki anlaşmazlıklar yüzünden sancılı bir geçiş dönemi yaşanmış olsa da, Rhapsody Mac OS X adıyla 24 Mart 2001'de piyasaya sürüldü.
O günden bu yana Mac OS X 10.0 (Cheetah), 10.1 (Puma), 10.2 "Jaguar", 10.3 "Panther", 10.4 "Tiger" ve 10.5 "Leopard" sürümleri piyasaya çıkmıştır.


ÜRÜN SÜRÜMLERİ VE TARİHLERİ ..


-Apple Mac OS X Server 1.0'i Ocak 1999'da piyasaya sürdü.

- 2000 yılında son kullanıcı sürümü Mac OS X için beta sürümü çıkarıldı.
- 24 Mart 2001: Mac OS X 10.0 (Cheetah) piyasaya sürüldü.
- 25 Eylül 2001: Mac OS X 10.1 (Puma) piyasaya sürüldü.
- 24 Ağustos 2002: Mac OS X 10.2 "Jaguar" piyasaya sürüldü.
- 24 Ekim 2003: Mac OS X 10.3 "Panther" piyasaya sürüldü.
- 29 Nisan 2005: Mac OS X 10.4 "Tiger" piyasaya sürüldü.
- 26 Ekim 2007: Mac OS X 10.5 "Leopard" piyasaya sürüldü.


ÜRÜN SÜRÜMLERİ VE TARİHLERİ ..


OZELLİKLERİ ...


# PDF ve Quartz teknolojilerini kullanarak sistem çapında vektörel grafikler sunar.


# 512x512 piksele kadar çıkabilen yüksek renkte, yeniden boyutlandırılabilen simge kullanımına destekler.

# Sistemdeki tüm metin alanları yazım kılavuzu, imla düzeltme, sözlük, değişik seçim şekilleri, otomatik tamamlama, sürükle-bırak ve sistem servisleri ile uyumludur. Kısacası, kullandığınız her metin kutusunda sayılan özellikleri kullanmak mümkündür, programcının özel bir çaba sarfetmesi gerekmez.

# Yüksek kalitede görüntü yumuşatma ve gölgelendirme.

# Açık uygulama pencerelerini hem uygulamaya göre erişime, hem ekranda görülen sıraya göre erişime açmıştır.

# ColorSync: Sistemdeki görüntü motoru basıma hazır, kâğıt üzerine çıkacağı, ya da değişik ortamlarda gösterileceği bildirilen görüntülerin renk kalibrasyonunu kendiliğinden yapar.

# OpenGL sayesinde grafik çizimleri için donanım bazlı hızlandırma sağlar, bu teknolojinin adı Quartz Extremedir.

# Exposé adlı özellik sayesinde tek tuş ya da fare hareketi ile tüm açık pencereler, öndeki uygulama pencereleri ya da masaüstü ekrana gelir.

# Sistemdeki uygulamaların çok büyük bir kısmı Unicode desteklidir.

# Yerelleştirme ve tercümeyi kolaylaştıran bir mimari sunar. Çoğu program için programın kendisi, kullanıcı arabirimi ve arabirimde kullanılan dil birbirinden tamamen bağımsızdır.

# FileVault özelliği AES-128 kullanarak kullanıcı verisini şifreler.

# Widget denilen ufak programları barındıran Dashboard katmanı sayesinde ufak işleri halleden progr*****lar el altından tek tuşla çağırılıp hemen saklanabilir. Safari tarayıcısında açılan herhangi sayfadan sadece fare kullanılarak bu ufak progr*****lar yaratılabilir.

# Sistem çapındaki dosyaları, resimleri, e-postaları, adresleri ve daha birçok türü arayabilen Spotlight sayesinde içerik aramaları çok hızlı olarak gerçekleşir. Arama sonuçları sanal klasörler olarak saklanabilir.

# Quick Look sayesinde sistem üzerindeki hemen hemen her dosya, dosyayı yaratan uygulamayı çalıştırmadan görüntülenebilir.

# Automator son kullanıcılar için rutin hale gelen görevleri otomatik hale getirebilen bir programdır. Uzun süre önce Apple tarafından geliştirilmiş olan AppleScript'i daha da kolay kullanılan bir teknoloji haline getirmiştir.

# Birden fazla kullanıcının aynı bilgisayarı farklı ayarlarla kullanabilmesini sağlayan profiller sunar.

# Sistem çapında İngilizce sesli komut tanıma ve metin okuma özelliği mevcuttur. Bu teknolojinin bir ileri aşaması olan VoiceOver sayesinde Mac OS X görme engelli kullanıcılara ekranda neler olup bittiğini anlatır.

# Standart kurulumla gelen iChat yazılımı İnternet üzerineden 3 kişinin aynı anda görüntülü konferans yapmasını, 10 kişinin aynı anda sesli görüşme yapmasını sağlar. Sanal olarak sunumlar, uzaktan ekran kontrolü, arkaplan filtreleri ile gelir.
# Time Machine (Zaman makinesi) sisteminizi kurduğunuzdan itibaren herhangi bir zamana geri giderek yanlışlıkla sildiğiniz veya bozuk dosyaları geri getirebilmeyi, dosyaların her değişikliğini geri alabilmeyi, eski versiyonların içlerinde arama yapabilmeyi sağlar.

# Spaces sayesinde birden fazla sanal masaüstünde program kümeleri tanımlanabilir.

# Mail programını kullanarak yapılacaklar listesi hazırlama, takvim notları alma. Özelleştirilebilen şablonlarla iLife uygulamalarındaki içeriği diğer kullanıcılarla kolayca paylaşabilme...


DİLLER DESTEKLEDİKLERİ VE DESTEKLEMEDIKLERİ ...


Sistem çok dillidir ve ayrıca makinaya farklı dil kurulmasına gerek kalmadan arabirim İngilizce, Japonca, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Flemenkce, İsveççe, Norveççe, geleneksel ve basitleştirilmiş Çince, Korece, Portekizce, Fince, Danimarkaca, Rusça, Lehçe ve Portekizce(İber) olarak kullanılabilir. Fakat TÜRKCE'Yİ diğer diller gibi desteklememektedir.



PROGRAMDAN RESIMLER...




This image has been resized.Click to view original image
















Mac OS X Snow Leopard 10.6
Better. Faster. Easier.


Snow Leopard enhances your entire Mac experience. In ways big and small, it gets faster, more reliable, and easier to use. It’s the Mac you know and love, made even better.

Next-generation technologies.

New core technologies in Snow Leopard unleash the power of today’s advanced hardware technology and prepare Mac OS X for future innovation.

[wow]More accessible than ever.

Every Mac comes with assistive technologies that help people with disabilities experience what the Mac has to offer. The innovations in Snow Leopard advance accessibility even further.

Exchange support.

Mac OS X Snow Leopard includes built-in support for the latest version of Microsoft Exchange Server, so you can use Mail, iCal, and Address Book at home and at work[/wow]


Yeni linkler

..::Installation Tutorial::..

Burn Using DVD-DL

What you need:
- Disk Utility.
- DVD-DL (Dual Layer/DVD9).
- DVD+/-R DL Burner.

1. Mount the "Mac OS X Install DVD.iso"
2. Open Disk Utility.
3. From the drive list on the left, select the .iso image (Mac OS X Install DVD).
4. Click "Burn" to burn on your dual layer DVD.
5. When the disc is burnt, restart your computer and hold 'c' to boot from the DVD.
6. Follow the instructions to install Snow Leopard.


Install via USB Drive/External Hard Drive

What you need:
- Disk Utility.
- USB Drive/External Hard Drive with at least 8GB of free space.

1. Mount the "Mac OS X Install DVD.iso"
2. Plug in your USB Drive/External Hard Drive.
3. Open Disk Utility.
4. Select your USB Drive/External Hard Drive from the drive list on the left.
5. You'll see "First Aid, Erase, Partition, RAID, Re."
6. Click on "Partition."
7. Under "Volume Scheme", Select "1 Partition."
8. Once selected, hit the "Option" button at the bottom of the map.
9. A window will pop-up, select the "GUID Partition Table" option.
10. Once its done, navigate to the "Re" tab.
11. From the drive list on the left, drag the mounted Snow Leopard .iso to the "Source" field, and drag your USB Drive/External Hard Drive to the "Destination" field.
12. Click "Re."
13. Close Disk Utility, Open up System Preferences. Under "System," choose "Startup Disk,"
14. Your USB Drive/External Hard Drive should be listed as the Snow Leopard installation disk. Select and click "Restart."
15. Follow the instructions to install Snow Leopard.

Download Mac OS X Snow Leopard 10.6 Full version
Kod:
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part02.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part03.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part04.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part05.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part06.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part07.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part08.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part09.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part10.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part11.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part12.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part13.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part14.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part15.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part16.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part17.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part18.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part19.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part20.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part21.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part22.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part23.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part24.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part25.rar
rapidshare.com Mac_OS_X_Install_DVD.part26.rar


Biz profesyonel yaşayan hayatın amatör oyuncularıyız,hayatın ölüm kokan gül bahçelerinde geceleri yaşar gündüzleri ÖLÜRÜZ...!!!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://www.bymustafaa.tr.cx
 
Macintosh işletim sistemi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Başarı puanı sistemi..
» Rep Sistemi
» Rep puanı ve madalya sistemi
» Flood Kontrol sistemi
» rep sistemi icon değiştirme

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
'' !!.. By Mustafa ..!! '' :: !!! PC HAKKINDA !!! :: Macintosh Hakkında-
Buraya geçin: